Üç Tıklama Kuralı Nedir?
SEO

Üç Tıklama Kuralı Nedir?

Üç tıklama kuralı, web sitesi navigasyonunun tasarımıyla ilgili resmi olmayan bir web tasarım kuralıdır. Bir web sitesinin kullanıcısı, üç adetten fazla fare tıklaması ile herhangi bir bilgiyi bulabilmelidir. Bu, bir sitenin kullanıcılarının üç tıklamayla bilgi bulamazsa sık sık hayal kırıklığına uğrayacak ve çoğu zaman ayrılacağı inancına dayanır.

Her ne kadar durumun bu kadar az bir kanıtı olsa da, tasarımcılar arasında kuralın iyi bir navigasyon sisteminin parçası olduğu yaygın bir inançtır. Kuralın eleştirmenleri, tıklama sayısının, gönderilen tıklamaların veya bilgilerin başarısı kadar önemli olmadığını öne sürer.

Güncel olmayan bir kitapta, Web'e Yeteneğinizi Verme (2001) Jeffrey Zeldman, Üç Tıklama Kuralı'nın "insanların Web'i kullanma biçimine dayalı" olduğunu yazdı ve "kural, sezgisel, mantıksal hiyerarşik yapılarla siteler oluşturmanıza yardımcı olabilir".

Üç tıklama kuralı, kullanılabilirlik test sonuçlarıyla itiraz edilmiştir, bu da istenen bilgiye erişmek için gerekli olan tıklama sayısının ne kullanıcı memnuniyetini ne de başarı oranını etkilemediğini göstermiştir.

E-ticaret web sitelerinde, bu kurallara uymak için genellikle zararlı olabilir, müşterilere sunulan ürünler kolayca göz atılacak kadar büyük kategorilere ayrılmalıdır.