Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın – Google Pagespeed Insights
SEO

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın – Google Pagespeed Insights

Bu yazımda, “Google PageSpeed Insights Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın” uyarı mesajını derinlemesine inceleyip tarayıcı önbellekleme özelliği nedir? Nasıl yapılır bundan bahsedeceğim. Ayrıca sizlerle tarayıcı önbellekleme özelliği nasıl yapılır için bir kod da paylaşacağım.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın Sorunu

Pagespeed Insight tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın uyarı mesajı, web sitemizde hangi dosyaların sürekli olarak tekrar sunucudan indirilmesi gerektiğini veya hangi dosyanın sadece bir defa sunucudan indirilmesi ve bilgisayarda saklanmasını ayarlamamız gerektiğini belirtiyor. Tarayıcı önbellekleme özelliği, web sitemizi tekrardan ziyaret eden kullanıcıların daha hızlı bir web sitesi ile karşılaşmasına olanak sağlar.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Nasıl Yapılır?

Web sitelerinde önbellekleme için kurallar oluşturabileceğimiz bir yapılandırma dosyası bulunuyor. Bu kurallar sayesinde, dosya uzantılarına göre tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanabiliriz. Yapılması gereken en önemli şey, tüm öğeler için bir Expiration Header'ı ayarlamak ve tarayıcıya (ve Google'a) kaynakların ne kadar süreyle depolanmasına izin verildiğini bildirmektir.

Tarayıcı önbellekleme özelliğini yapılandırırken, bilgisayarda depolanacak dosyaların ne sıklıkta güncelleneceğini de belirlememiz gerekir. Yazı tipleri, logolar ve JavaScript kütüphaneleri gibi statik öğeleri 24 saat boyunca önbelleğe almanızı öneririm. Güncellenme olasılığı yüksek öğeler ise, içerik resimleri gibi, güncellenme süresini 2 saatte bir olarak ayarlamanızı öneririm.

Tarayıcı Önbellekleme Kodu

İşte yazının başında sözünü ettiğim tarayıcı önbellekleme özelliği kodu. Siz de bu kodu kullanarak web sitenize veya sitelerinize tarayıcı önbellekleme özelliğini kazandırabilirsiniz ve Pagespeed Insights tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın uyarısı vermez. Aşağıdaki size uygun olan kodu sitenizin .htaccess dosyasına erişip dosyanın son satırına eklemelisiniz.

Wordpress Tarayıcı Önbellekleme Kodu

<ifmodule mod_expires.c>
<Filesmatch "\.(jpg|jpeg|png|gif|js|css|swf|ico|woff|mp3)$">
ExpiresActive on
ExpiresDefault "access plus 2 days"
</Filesmatch>
</ifmodule>

PHP Tarayıcı Önbellekleme Kodu

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"
</IfModule>

Bir önceki yazım olan Google PageSpeed Insights Resim Optimizasyonu başlıklı makalemde resim optimizasyonu ve PageSpeed Insights Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.