.htaccess ile www. yönlendirme
SEO

.htaccess ile www. yönlendirme

Web sitenizdeki tüm sayfaları ziyaretçilerinize www olmadan daha sade bir url adresi ile görüntületmek istiyorsanız sadece aşağıdaki .htaccess www. yönlendirme kodunu .htaccess sayfanıza eklemeniz yeterlidir.

.htaccess www. Yönlendirme Kodu:


RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Bu kod ne işe mi yarıyor? Örnek verecek olursak, http://www.volkanikiz.com url adresine gelen tüm istekleri http://volkanikiz.com adresine yönlendirecektir. Bunu yapmanın çeşitli avantajları vardır.

Htaccess www Yönlendirmenin Avantajları

  • Web sitenizdeki www. olan ve www. olmayan url adreslerindeki yinelenen içeriklerden kaçınırsınız ve bu SEO için faydalıdır.
  • Gereksiz sayfa çeşitliliğini önlemiş olursunuz.
  • Site adresiniz daha hoş, daha kısa ve akılda kalıcı olur.
UYARI:

Eğer bu işlemi siteniz Google'da www. olarak indexlendikten sonra uygularsanız bunun indexlerinizin kaybolması gibi istenmeyen yan etkilerinin olabileceğini bilmelisiniz.

www Olmayan Adresleri www'ya Yönlendirme

Eğer yukarıdaki gibi web sitenizdeki linkleri www. olmayan hale yönlendirmek istemiyorsanız, onun yerine web sitenizde www. kullanmak istiyorsanız örneğin; http://volkanikiz.com olan url adreslerinizi http://www.volkanikiz.com olarak yönlendirmek istiyorsanız aşağıda vereceğim kodu kullanabilirsiniz.


RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^volkanikiz\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.volkanikiz.com/$1 [L,R=301]

NOT: Verdiğim yönlendirme kodlarında volkanikiz.com yazan yerleri web sitenizin adresine göre düzenlemeyi unutmayın.