htaccess SSL yönlendirme rehberi
SEO

htaccess SSL yönlendirme rehberi

SSL Nedir? Neden Gereklidir?

SSL sertifikası, internet üzerindeki web sitelerinin kullanıcılar ile daha güvenli veri alışverişi yapabilmesini sağlayan bir faktördür. Biraz daha detaya inmek ve örneklendirmek gerekirse;

Bir kafede WIFI ile internete eriştiğinizi düşünelim. Kafenin herkese açık WIFI ağına girdiniz ve internette dolaşıyorsunuz... Aslında oldukça masum gözüken bu normal internete erişim çeşidi oldukça risklidir. Zira, internet üzerinde eriştiğiniz tüm internet sitelerinin verileri ağdaki herhangi bir kullanıcı tarafından görülebilir, ve ağda bulunan herhangi bir kullanıcı sizin internette dolaştığınız sitelerde kullandığınız şifrelere kadar erişebilir.

İşte SSL sertifikası burada devreye girerek sizi koruyor. SSL sertifikası, girdiğiniz internet sitelerindeki verileri şifreleyerek daha güvenli gezinti yapabilmenizi sağlıyor.

SSL sertifikaları özellikle E-Ticaret sitelerinde zorunludur. Eğer SSL sertifikanız yok ve bir E-Ticaret sitesi sahibiyseniz diğer sitelerden 10 adım geridesiniz demektir.

SSL Sertifikası Nereden, Nasıl Alınır?

SSL sertifikası önceden ücretli olarak satılıyordu. Ama artık ücretsiz bir şekilde bir çok hosting firması sizlere SSL sertifikasını sunuyor. Eğer CPanel bir hosting kullanıyorsanız, CPanel üzerindeki "Güvenlik" sekmesinde SSL/TLS Status isimli sayfaya erişebilir, eğer sunucunuz AUTO SSL destekliyorsa o sayfa üzerinden ücretsiz bir şekilde SSL Sertifikası oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz SSL Sertifikası Alma

CPanel'in AUTO SSL özelliği ile ücretsiz SSL sertifikası alabilmeniz için öncelikle sunucunuzun AUTO SSL'i desteklemesi gerekiyor.

1. Adım:

CPanel'de "Güvenlik" sekmesindeki SSL/TLS Status sayfasına erişiyoruz.

SSL Sertifikası Oluşturma

2. Adım:

Öncelikle aşağıdaki resimde bulunan 1. adım olarak gösterdiğim tik işaretine tıklayarak tüm domain adreslerimizi seçiyoruz. Eğer sadece belirli domain adreslerimize SSL Sertifikası atamak istiyorsak domainlerinizi tek tek de seçebilirsiniz.

SSL sertifikası tanımlanacak alan adlarınızı seçtikten sonra Run AutoSSL butonuna tıklayarak AutoSSL'i seçtiğimiz alan adları için aktif hale getiriyoruz. Run AutoSSL butonuna tıkladıktan sonra kısa bir süre beklerseniz domainleriniz için SSL erişimi aktif olacak ve SSL sertifikası, seçtiğiniz domainler için tanımlanacaktır.

SSL Sertifikası Oluşturma 2. Adım

SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

SSL yönlendirmesini hostingimizde bulunan .htaccess dosyası ile yapacağız. Öncelikle public_html klasörü içerisinde bulunan .htaccess dosyamızı açıyoruz. Daha sonra ise aşağıdaki yönlendirme kodlarından herhangi birisini örnek resimdeki gibi .htaccess dosyamıza ekliyoruz ve kaydediyoruz.

SSL Sertifikası Yönlendirme 1. Adım

1. Yönlendirme Çeşidi:

https://www.volkanikiz.com/ şeklinde web sitenizi hem WWW hem de SSL sertifikasına sahip URL adresine yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyebilirsiniz.

RewriteEngine On
# Önce www. yönlendirmesi
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. [NC]
RewriteRule ^ https://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# Sonra https Yönlendirmesi
RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

2. Yönlendirme Çeşidi:

Eğer sadece https://volkanikiz.com şeklinde web sitenizi yönlendirmek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTPS} off [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\. [NC]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(?:www\.)?(.+)$ [NC]
RewriteRule ^ https://%1%{REQUEST_URI} [L,NE,R=301]

Hangi SSL Yönlendirmesi Web Siteniz İçin Uygundur?

2 çeşit SSL yönlendirme tipi vardır. birisi https://www.volkanikiz.com/ , birisi ise https://volkanikiz.com tarzında. Ben, yönlendirme çeşidi olarak www olmayan SSL URL adresine yönlendirmeyi tercih ettim. Bunu tercih etmemin sebebi sadece kısa bir domain adına sahip olmak istemem.

Net bir SEO kuralı olmasa da, ben yaptığım web sitelerinde önce o sektördeki diğer siteler hangi tarz yönlendirme yaptıklarına bakıyorum. Eğer www kullanmamışlarsa, yaptığım yeni web sitesine SSL sertifikası kurup yukarıdaki 2. örnekdeki kodu kullanarak tüm URL adreslerini SSL sertifikasına yönlendirme yapıyorum. Eğer aynı sektördeki ve hedef SEO anahtar kelimemizdeki diğer rakip siteler https://www. şeklinde kullanmışlar ise ben de aynı şekilde 1. yönlendirme çeşidini kullanıyorum.