Flash Diskleri Virüsten Koruma
Bilgisayar

Flash Diskleri Virüsten Koruma

USB Flash Disklerimiz, dosyalarımızı masaüstüne veya masaüstünden dizüstü bilgisayara aktarmamıza veya başkaları ile dosyaları paylaşmamıza yardımcı olur. Yani kısacası bilgisayarlar arasında dosya aktarımı konusunda hayatımızı kolaylaştırıyorlar, ancak flash diskinize bir virüs bulaşmışsa, yalnızca verileri kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda flash diskinizi taktığınız bilgisayarın güvenliğini de tehlikeye atabilirsiz. NTFS Drive Protection, zararlı yazılımların autorun.inf dosyasını oluşturmasını engelleyerek, flash disklerinizi korumanıza yardımcı olur.

Ben normalde anti virüs yazılımları kullanmayan birisiyim. Ama okulumdaki bilgisayara takılan onlarca flash diskten bulaşan virüslerden dolayı bilgisayarıma anti virüs yazılımı kurmak zorunda kaldım. Şimdi bu yöntemi keşfettim ve anti virüs yazılımımı bilgisayarımdan tekrar kaldırdım  unutmayın, anti virüs yazılımları bilgisayarda yapılan her işlemi virüs var mı? Diye kontrol ettiği için bilgisayarınızı yavaşlatabiliyorlar.

Anti virüs programları hakkında biraz bilgi aldıktan sonra asıl konumuz olan Flash Diskimizi Virüslerden Koruma Programımızın kullanımı hakkında bilgilere ve indirme linkine ulaşalım.

Öncelikle şurada bulunan linkten NTFS Drive Protection isimli yazılımımızı indiriyoruz. Ve RAR dosyamızın içinde bulunan dosyaları masaüstümüze çıkartıyoruz. Ntfs_drive_protection ismindeki dosyamızın içinde bulunan DriveProtect.exe programını açıyoruz.

Korumayı başlatmak için:

Not: "NTFS Sürücü Koruması" nı kullanmak için çıkarılabilir sürücünüzün dosya sistemi NTFS olmalıdır!

1. NTFS Drive Protection programını açtıktan sonra ve flash diskinizin bulunduğu sürücüyü seçin. (“Hedef Sürücü” yazan bölümün altında)
2. Dosyalarımızı güvenle virüssüz bir şekilde saklamak için 1 tane “Korunmasız Klasör” oluşturmamız lazım. Korunmasız bir klasör oluşturmak istiyorsanız "Korunmasız bir Klasör Oluştur" onay kutusunu işaretleyin ve istediğiniz klasör adını yazın. Klasör adını yazıp "Listeye ekle" düğmesini (artı (+) simgesi) kullanarak bir kerede birden fazla klasör ekleyebilirsiniz. Klasör adınızı listeye ekleyip "Korumaya Başla" düğmesine tıkladıktan sonra listelenen korumasız klasörler otomatik olarak oluşturulacaktır.

Flash Diskleri Virüsten Koruma

3. "Korumayı Aç" düğmesini tıklayın ve tamamlanmasını bekleyin. Bu işlemin süresi, sürücü sayısına, dosya sayısına, sürücü kapasitesine, sürücünün hızına ve erişim hızına bağlı olarak değişir (örn. USB 2.0, 3.0)

Flash Diskleri Virüsten Koruma

Korumayı başlattıktan sonra, çıkarılabilir sürücünün dosya ve klasörlerine erişebilirsiniz, ancak bunları değiştiremezsiniz veya yeni dosya veya klasör oluşturamazsınız. İşlem hata olmadan tamamlandıysa, bir başarı mesaj kutusu görüntülenir.

Flash Diskleri Virüsten Koruma

Artık çıkarılabilir sürücünüz korunuyor ve bir durum göstergesi (ilerleme çubuğunun sağ tarafında), yeşil arka plan üzerine beyaz bir "kilitli" asma kilit gösterecektir.

Flash Diskleri Virüsten Koruma

Virüsten Korumayı Kapatmak İçin:

1. NTFS Drive Protection programını çalıştırın ve sürücünüzü seçin ("Hedef Sürücü" altında)

2. "Korumayı Kapat" düğmesini tıklayın ve tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra, ilerleme çubuğunun sağ tarafındaki durum göstergesi, kırmızı bir zeminde beyaz bir "kilitsiz" asma kilit gösterecektir.

Flash Diskleri Virüsten Koruma

Not: Windows XP veya Windows 2003 kullanıyorsanız ve NTFS seçeneğini göremiyorsanız, lütfen çıkarılabilir sürücünüzü çıkarıp ve tekrar takın. Biçimlendirin, bu işlem çıkarılabilir sürücüdeki tüm verileri silecektir. Daha fazla bilgi için lütfen indirdiğiniz klasördeki Yardım Dosyasını okuyun.

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Winsows xp
Desteklenen Diller:İngilizce, Bulgarca, Basit Çince, Geleneksel Çince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korece, Farsça, Lehçe, Portekizce, Rusça, İsveççe, İspanyolca, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca, Hollandaca