Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Nedir? Farkları Nelerdir?
SEO

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Nedir? Farkları Nelerdir?

Web siteniz için görüntü boyutunu küçültmek söz konusu olduğunda, seçebileceğiniz farklı sıkıştırma türleri vardır. Bugünkü yazımda kayıplı ve kayıpsız sıkıştırmadan ve her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarından değineceğim. Doğru ya da yanlış bir yöntem diye bir şey yoktur, web siteniz için çeşitli faktörlere dayalı olarak en iyi sonucu alabileceğinizi bilmelisiniz.

Kayıplı Resim Sıkıştırma

Kayıplı sıkıştırma, orijinal dosyadaki (JPEG) bazı verilerin kaybolduğu sıkıştırmayı ifade eder. Sıkıştırma geri alınamaz, bir kere sıkıştırdığınızda geri eski halina döndüremezsiniz. Ve ne kadar çok sıkıştırırsanız, bozulma o kadar çok olur. JPEG'ler ve GIF'ler kayıplı görüntü biçimidir. Varsayılan olarak WordPress, önizleme görüntüleri oluştururken JPEG görüntülerini optimize etmek için yüzde 90'lık bir kayıplı sıkıştırma oranı kullanır. Bunu functions.php dosyanızdaki filter jpeg_quality kısmındaki değeri değiştirerek ayarlayabilirsiniz.

Kayıplı Resim Sıkıştırma Oranları

Kayıplı sıkıştırmayı kullanmanın en gözle görülür faydalarından biri, önemli ölçüde küçültülmüş dosya boyutu (kayıpsız sıkıştırma yönteminden daha küçük) ile sonuçlanır, ancak bu aynı zamanda kalite kaybı da demektir. Çoğu araç, eklenti ve yazılım, kullanmak istediğiniz sıkıştırma derecesini seçmenize izin verir. Aşağıdaki örneğimizde bir görüntüyü aldık ve farklı sıkıştırma oranları uyguladık. Görüntülerin büyüklüğünde büyük bir azalmanın olduğunu görebilirsiniz. Ancak daha yüksek sıkıştırma oranları uyguladığınızda görüntünün kalitesinin bozulduğunu görebilirsiniz.

Orta ve sağdaki görüntünün koyu gri alanlarına bakarsanız, burada "sıkıştırma eserlerini" görebilirsiniz. Kayıplı sıkıştırma ile, dosya boyutunda azalma görebilirsiniz, ama kalite her zaman iyi olmayabilir. %50 sıkıştırma uygulandığında resim dosyası boyutunu %90’a kadar düşürdük. %80 sıkıştırma uygulandığında resim dosyası boyutunu %95 düşürdük. Eğer orta yolunu bulursanız hem kaliteli görüntüler elde edersiniz hem de küçük dosya boyutlu bir görüntüye sahip olursunuz.

Kayıplı Resim Sıkıştırmanın Avantaj ve Dezavantajları

  • Avantajları: Çok küçük dosya boyutları ve çok sayıda araç, eklenti ve yazılım desteklemektedir.
  • Dezavantajları: Daha yüksek sıkıştırma oranlarını seçtiğinizde kalite düşüklüğü yaşarsınız. Ayrıca görüntüyü sıkıştırdıktan sonra orijinal hale tekrardan getiremiyorsunuz.

Kayıpsız Resim Sıkıştırma

Kayıpsız sıkıştırma, görüntünün herhangi bir kalite kaybı olmaksızın azaltıldığı sıkıştırmayı ifade eder. Genellikle bu, gereksiz meta verileri JPEG ve PNG dosyalarından kaldırılarak yapılır. RAW, BMP, GIF ve PNG resim formatlarından tümü kayıpsız sıkıştırmayı destekler. JPEG'lerin Photoshop'ta "maksimum" ön ayarını kullanırken kayıplı olmadığı anlamına gelmediğini unutmayın. Bununla birlikte, Photoshop'tan "Web'e Kaydet" işlevini kullanarak dışa aktarılan görüntüler bile önemli oranlarda azalmalar yaşayabilir. 

JPEG Kayıplı Resim Sıkıştırma Oranları

Kayıpsız sıkıştırmanın en büyük yararı, görüntünüzün kalitesini koruyabilmeniz ve daha küçük bir dosya boyutu elde etmenizdir.

Kayıpsız Resim Sıkıştırma Örnekleri

Bu kez karanlık gri alanlara bakarsanız neredeyse hiç fark gözükmemektedir. Ve dosya boyutunu yine de %14 oranında düşürmeyi başardık. Bu nedenle, hem resim boyutundan tasarruf etmek hem de aynı zamanda görüntü kalitesini korumak istiyorsanız, kayıpsız sıkıştırma tam da size göre.

Kayıpsız Resim Sıkıştırmanın Avantaj ve Dezavantajları

  • Avantajları: Görüntülerin dosya boyutu azalmasına rağmen gözle görülür bir kalite kaybı yaşanmaz.
  • Dezavantajları: Kayıplı sıkıştırmadan daha büyük dosya boyutu.

WebP Kayıpsız Sıkıştırma

Elbette WebP'yi de unutamayız. Aşağıdaki resimlerde koyu gri alanlara tekrar bakarsanız neredeyse fark gözükmemektedir. Bu sefer dosya boyutunu %79 oranında düşürdük. Bu nedenle, görüntü kalitesini korumak ve dosya boyutunda etkileyici bir azalma elde etmek istiyorsanız, WebP'yi denemelisiniz!

WebP Sıkıştırma

WebP Avantaj ve Dezavantajları

  • Avantajları: Hiçbir kalite kaybı olmaz, dosya boyutu büyük ölçüde azalır.
  • Dezavantajları:Daha az tarayıcı desteği, kayıplı boyuttan biraz daha büyük dosya boyutları.

Özet Olarak

Kayıplı ve kayıpsız resimler söz konusu olduğunda, doğru veya yanlış bir seçim yapma ihtimaliniz yoktur. Web sitenize ve ziyaretçilere hangi sıkıştırma türü en iyi şekilde bir görüntü deneyimi sunacaksa onu seçmelisiniz. Örneğin, bir fotoğrafçılık alanında web siteniz varsa, WebP formatı ile birlikte görüntüleri kayıpsız hale getirmek, resimlerinizin net olması ve dosya boyutunda tasarruf etmeniz için daha iyi bir yol olabileceğini düşündüğünüzden emin olmalısınız.

Siz web sitenizdeki resimlerde Kayıplı mı yoksa Kayıpsız resim sıkıştırması mı kullanıyorsunuz?

Bir önceki JPG ve JPEG Arasındaki Fark başlıklı yazımda JPG nedir? ve JPEG Nedir? konularından bahsettim.