Hızlı İndex Alma Teknikleri
SEO

Hızlı İndex Alma Teknikleri

Günümüzde, kullanıcıların yalnızca güvenilir bilgi kaynaklarını değil, aynı zamanda gündemden haberler ve yeni çıkan konular için arama yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden son birkaç yıldır, Arama motorları, indexleme sürecini hızlandırmak için çalışıyorlar. Birkaç ay önce, Google, daha taze sonuçlar ve daha hızlı indexleme sözü veren yeni Google Caffeine sistemini tamamladı.

Gerçek şu ki, geçmişe kıyasla, endeksleme süreci çok daha hızlı oldu. Yine de birçok web yöneticisi hala yeni bir web sitesi açtıklarında veya yeni sayfa eklediklerinde indexleme problemleriyle karşılaşıyorlar. Bu yazıda, web sitenizin indexlenmesini hızlandırabilmenize yardımcı olabilecek 5 basit SEO tekniğini ele alacağım.

  1. Yüksek trafikli web sitelerine link ekleme

Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, ana sayfanıza veya indexlemek istediğiniz sayfaya işaret eden bağlantıların sayısını arttırmaktır. Gelen bağlantılar ve bağlantıların bulunduğu sitenin kalitesi, hem web sitesinin indexlenmiş sayfalarının toplam sayısını hem de indexleme hızını doğrudan etkiler.

Sonuç olarak yüksek trafikli web sitelerinden link çıkışı (backlink) yaparak indexlenme süresini azaltabilirsiniz. Bunun nedeni, bir sayfanın aldığı daha fazla bağlantı olması olasılığının büyük olasılıkla indexlenmesidir. Dolayısıyla, indexleme sorunlarıyla karşılaşırsanız, bağlantınızı blogunuza eklediğinizden emin olun, ilgili forumda bir ileti dizisi ekleyin, basın bildirileri veya bağlantıyı içeren makaleler yazın ve bunları çeşitli web sitelerine gönderin. Buna ek olarak, sosyal medya, çoğu durumda bağlantılarının takip edilmemesine rağmen, böyle durumlarda kullanışlı araçlar olabilir. Büyük arama motorlarının, takip edilmeyen linkleri takip etmediklerini iddia etseler bile, deneyler sadece onları takip etmediklerini değil, aynı zamanda sayfaları daha hızlı indexlediklerini de göstermiştir (Bunları takip ettikleri gerçeğinin, herhangi bir bağlantı suyunu onlara iletirler).

  1. XML ve HTML site haritalarını kullanın

Teorik olarak Arama Motorları, bir sayfanın bağlantılarını ayıklayabilir ve yardımınıza ihtiyaç duymadan bunları takip edebilir. Bununla birlikte, indexleme sürecine yardımcı olabileceği kanıtlandığı için XML veya HTML site haritalarının kullanılması şiddetle tavsiye edilir. XML site haritalarını oluşturduktan sonra bunları çeşitli arama motorlarının Web Yöneticisi Konsollarına gönderdiğinizden ve bunları robots.txt dosyasına eklediğinizden emin olun. Bu nedenle, site haritalarınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun ve web sitenizde büyük değişiklikler olduğunda bunları yeniden gönderin.

  1. Link Yapısı Üzerinde Çalışın

Bağlantı yapısı SEO için çok önemlidir. Çünkü sıralamalarınızı, Site kalitenizi ve indexlenmenizi etkileyebilir. Dolayısıyla, indexleme sorunları ile karşılaşırsanız, bağlantı yapınızı kontrol edin ve indexlenmemiş sayfaların, root’a (ana sayfa’ya) olabildiğince yakın web sayfalarından düzgün şekilde bağlandığından emin olun. Ayrıca, sitenizin hem dizine eklenen sayfa sayısını hem de ortalama tarama süresini etkileyebilecek yinelenen içerik sorunları bulunmadığından emin olun.

Yeni bir sayfanın daha hızlı bir şekilde gösterilmesini sağlamak için iyi bir yöntem, doğrudan ana sayfanızdan bir bağlantı eklemektir. Son olarak, dizinlenmiş sayfaların sayısını artırmak istiyorsanız, web sitenizde ağaç benzeri bir bağlantı yapınızın olduğundan ve önemli sayfalarınızın ana sayfadan 3 tıklamadan daha fazla olmadığından emin olun (Üç tıklama kuralı).

  1. Tarama hızını değiştirin

Google'da indexleme süresini kısaltmanın bir başka yolu, tarama oranını Google Web Yöneticisi Araçları Konsolu yani Search Console’dan değiştirmek. Tarama hızını "daha hızlı" olarak ayarlamak, Googlebot’un daha fazla sayfayı taramasına izin verecek, ancak maalesef sunucunuzda oluşturulan trafiği de artıracaktır. Tabii ki, ayarlayabileceğiniz maksimum izin verilen tarama hızı kabaca her 3-4 saniyede bir istek (aslında saniyede 0,5 istek + istekler arasında 2 saniyelik duraklama) olduğundan, sunucunuz için ciddi sorunlara neden olmamaktadır.

Site Tarama Hızı Değiştirme

  1. Araçları kullanın

Büyük arama motorları, web sitenizi yönetmenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar sunar. Bing size Bing Toolbox'ı sağlıyor, Google ise Google Web Yöneticisi Araçları'nı destekliyor ve Yahoo da, Yahoo Site Explorer'ı sunuyor. Yukarıdaki tüm konsollarda, web sitenizin ve gönderilen site haritalarınızın indexlenme ayarlarını yönetebilirsiniz. Bunları kullandığınızdan ve uyarı ve hatalardan dolayı web sitelerinizi düzenli olarak izlediğinizden emin olun. Ayrıca, web sitenizde önemli miktarda değişiklik yaptığınızda arama motoru site haritası hizmetlerini yeniden gönderin veya ping atın. Bu ping işlemini hızlandırabilmenize yardımcı olabilecek web siteleri var. Çeşitli arama motorlarına aynı anda ping atabilmenize yardımcı oluyor, bu araçları kullanabilirsiniz. Ama yine de her arama motorunun resmi araçlarını kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yukarıdaki tüm ipuçlarını takip ederseniz ve hala indexlenme problemleriyle karşılaşırsanız, web sitenizin arama motorlarından yasaklanmış olup olmadığını, arama motoru dostu tekniklerle geliştirilip geliştirilmediğini, belirli bir sayfa miktarını endekslemek için yeterli alan yetkiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. ya da ciddi bir SEO hatası yaptıysanız (örneğin, robots.txt veya meta-robots vb. kullanarak arama motorlarını engellemişseniz). Bu tür hataları saptamanın iyi bir yolu, ayrıntılı teşhis sağlayan Web SEO Analizi aracını kullanmaktır. Son olarak, büyük arama motorlarının çoğu, yardım isteyebileceğiniz özel gruplar ve forumlara sahiptir, bu yüzden onları ziyaret edip sorularınızı gönderip cevaplar alabilirsiniz.