En Çok Kullanılan Programlama Dilleri
Yazılım

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Dünya üzerinde yüzlerce programlama dili var. Peki en çok kullanılan programlama dilleri hangisi?

Teknolojinin yenilenmesi ve gelişmesi ile birlikte neredeyse her gün yeni bir programlama dili ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Bu sebepten dolayı Wikipedia'nın oluşturduğu listeye (bkz: Programlama dilleri listesi) baktığımızda Latin alfabesindeki her harften bir programlama dili bulunuyor. Tabii ihtiyaçların yanı sıra birçok kişinin bildiği popüler programlama dilleri de bulunuyor. Bugünkü listemde sizin için yazılımcılar tarafından kullanılan en popüler programlama ve betik dillerinin listesini derledim.

  1. JavaScript

Javascript Yazılım Dili

Stack Overflow'a yaptığı ankete göre 2018'de en çok kullanılan programlama dili %69,80 ile JavaScript seçildi. JavaScript, Netscape'in oluşturduğu bir nesne tabanlı programlama dilidir. Etiketleri içerisine yazılan bu yazılım dili, olay ve etkinliğe göre çalışır.

  1. HTML

HTML Yazılım Dili

2018'de JavaScript 'ten sonra kullanılan en popüler dil %68,50 ile HTML seçildi. Kolayca öğrenebileceğiniz bir metin dili olan HTML aynı zamanda web sitelerindeki front-end kısmını oluşturan bir programlama dilidir. En popüler olmasının arkasında ise kolay komutları ve anlaşılabilirliği yüksek olması yatıyor.

  1. CSS

CSS Markup Dili

HTML'in 2.sırada olduğunu gördükten sonra bir sonraki sırada CSS'in olduğuna şaşırmamak gerek. Web sitelerindeki front-end kısmının en önemli yardımcısı olan CSS, bir metin ve format biçimini sağlayan görselleştirme dilidir. Genelde web sitelerinin rengini, tasarımını ve düzenini oluşturmak için kullanılır. HTML'de olduğu gibi CSS dilinin çok kullanılmasının sebebi de zevkli ve kolay anlaşılabilir olmasıdır.

  1. Java

Java Yazılım Dili

1990'dan beri bu sektördeki ilk nesne tabanlı programlama dili olan Java yazılımcılara göre C# ile neredeyse aynı. Aslında bilmesek de hepimiz güne Java ile başlıyoruz. Dünya üzerinde 2017 verilerine göre toplamda 2 milyar insan Android kullanıyor. Çünkü Android telefonların üzerindeki uygulamalar ve işletim sistemi bile Java ile yazılıyor. Bunun yanı sıra NASA'nın uydu sistemlerinde bile kullanılan Java toplamda 3 milyar cihazın back-end dili oluyor.

  1. Python

Python Yazılım Dili

2015'ten bu yana yazılımcılara göre gelecek vaat eden en önemli dil Python. Basit ve işlevselliğinin çok olması, aynı zamanda her türlü yazılıma açık olması da en önemli kısımlarından. Nesne programlama ile çalışması sayesinde Arduino kartları programlayabilir, geleceğin en çok konuşulan iddiası robot makineleri yapabilirsiniz. Ayrıca Java ile kıyaslandığında Python, Java'ya göre 3 kat daha kısa kod yazma imkânı ile aynı işlemi yapabiliyor. Bunun yanı sıra masaüstü uygulamaları, mobil uygulamaları hatta elektrik ile çalışan bir cihaz bile yapmanız mümkün.

  1. C#

C# Yazılım Dili

Java'nın popüler olmasıyla beraber Microsoft'un geliştirdiği ve 1990'da en çok kullanılan dillerden biri olan C#, masaüstü uygulama ve web programlama imkânı sunuyor. Bunun yanı sıra Windows ortamında çalışan oyun ve uygulama yapmanız da mümkün.

  1. PHP

PHP Yazılım Dili

Sadece sunucu tarafında çalıştırabilen bir komut dosyası olan PHP, yazılımcılara göre %58,40 ile en çok kullanılan diller arasında. Ayrıca PHP'nin zor ve sadece backend kısmında çalışan bir dil olması, öğrenilmesini de zorlaştırıyor. Web tabanlı bir dil olan PHP'nin HTML-CSS'e göre farkı tarayıcı tarafından gözükmemesi, güvenlik konusunda en çok önerilen dil olması ve veri tabanı ile kolayca iletişim kurabilme imkânı olmasıdır.

  1. C++

C++ Yazılım Dili

C'nin üzerinde çalışan ve birçok oyun motorunun da geliştirilmesine imkân sunan C++, %25,40 oranı ile en popüler diller arasında. C++'nın en popüler dil olmasında en önemli etken komut mantığı ile çalışıyor olması ve masaüstü uygulama, oyun gibi birçok proje geliştirmeye açık olması ön görülüyor.

 

Listemizin sonuna geldik. Tabii unutmayalım ki bu veriler resmi bir istatiğe dayanmıyor. Şayet Stack Overflow'un yaptığı ankete göre bu 8 dil sıralamada en üstlerde yer alan diller arasında. Peki siz bu listedeki dillerden hangilerini kullanıyorsunuz?