Blogger'lar İçin Google Search Console Rehberi
SEO

Blogger'lar İçin Google Search Console Rehberi

Blogger olarak, Google Search Console'u (GSC) kullanmıyorsanız, makalelerinizin ve blog gönderilerinizin performansını artırmanıza yardımcı olabilecek önemli bir araçtan kaçıyorsunuz demektir. Google Search Console olarak adlandırılan bu ücretsiz araç, web sitesi sahiplerine Google’ın arama botlarının sitelerini nasıl indexlediğini ve arama motoru optimizasyonunu (SEO) ve arama performansınızı artırmanıza yardımcı olacak pek çok bilgi sağlar. Ayrıca, sitenizi etkileyebilecek herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya spam kontrollerini de bu araç üzerinden yapabilirsiniz.

Google Search Console’a Başlangıç

Tamam, temel bilgileri aldık. Şimdi sitemizin Search Console kaydını yapalım. Başlamak için sitenizi Search Console’a eklemeniz ve doğrulamanız gerekir, ardından Google Analytics hesabınızı bağlayın (daha zengin arama verileri almak için). Son olarak, bir site haritası ekleyin ve işlemi tamamlamak için Search Console üzerinden Google'a gönderin.

Google Search Console'un Ana Bölümleri:

 • Sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü gösteren Arama Görünümü.
 • Sitenizin arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini gösteren Arama Trafiği
 • Sitenizdeki URL'ler hakkında size tek tek bilgi veren Google Dizini.
 • Sitenizi tararken arama botlarının sitenizi tam olarak nasıl gördüklerini gösteren bir panel.

Ancak şimdi bu aracın içerik optimizasyonu ile blogculara nasıl yardımcı olabileceğine bakalım. Google Search Console yalnızca blogcuların tıklama oranlarını (TO) artırmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tek tek sayfalar için arama sıralamasını yükseltmeye de yardımcı olur.

Düşük Performanslı Sayfaları Bulma ve İyileştirme

Her şeyden önce, hangi sayfaların optimize edileceğini tanımlamanız gerekir. İlk olarak hangi içeriğin özel ilgiyi hak ettiği konusunda bir fikriniz olsa da zirveye çıkma potansiyeline sahip olan sayfaların tanıtımını yapmak mantıklıdır.

Google Search Console, yardım eli gerektiren sayfaları bulmanıza yardımcı olabilir. Panele girin ve sol menüdeki Arama Trafiği sekmesi altından Search Analytics’e tıklayın ve açılan sayfadan da Sayfalar ve Konumlar'a tıklayın. Ortalama arama pozisyonu olan sayfaların bir listesini alacaksınız. Araştırmalar, arama sonuçlarındaki en üstteki altı konumun en fazla tıklama aldığını gösteriyor. Bu nedenle, 7 ile 15 arasında bir konumdaki her şey hızlı iyileştirmeler için iyi bir hedeftir.

İyileştirilmesini düşündüğünüz içeriklerin, kullanıcıların aradığıyla alakalı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, içeriği ince ayar yaparak ve resim, medya ve kaynak ekleyerek güncelleyin.

Belirli bir URL'yi tıklayarak da kontrol edebilirsiniz. Sorguları tıklayın ve anahtar kelime sıralaması, TO'su ve konumuyla ilgili verileri elde edersiniz. Bu bilgilerle, konum ve gösterimleri iyileştirmek için hangi anahtar kelimelere odaklanmanız gerektiğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Search Console Search Analytics Kullanımı

Hangi içeriği yükseltmek için çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız o içeriği sosyal medya, e-posta bülteniniz ve diğer önemli pazarlama kanalları aracılığıyla tekrar paylaşın. Ayrıca, Google’ın URL’yi yeniden taramasını istemek için tekrar Search Console’a gidebilirsiniz.

Google Search Console ile Tıklama Oranınızı geliştirin

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl sıraladığını etkileyen bir diğer faktör de tıklama oranıdır ve Google Search Console buna yardımcı olabilir. Kullanıcılar, aradıklarıyla alakalı olduğunda bağlantınızı tıklar. Dolayısıyla, sitenizi aramada bulduğunda tıklayan daha fazla kişi, daha alakalı Google olduğunu düşünüyor. Alaka düzeyi önemli bir Google sıralama faktörü olduğu için; İyi bir Tıklama Oranı, sayfa sıralamanız için iyidir.

Tıklama Oranı’na ek olarak, geri dönüşüm oranı da önemlidir. İçeriğiniz ne kadar ilgi çekici olursa ve ziyaretçiyi ne kadar çok daha sonra sitenize geri döndürürse arama pozisyonu o kadar iyi olur.

Google Search Console, herhangi bir sayfa için Tıklama Oranı’nı kolayca görmenize izin vererek yardımcı olur. Aslında, kullanışlı bir tabloda birden çok sayfa için TO'yu karşılaştırabilirsiniz. Bu verilere erişmek için paneldeki sol menüden Arama Trafiği sekmesine tıklayarak Search Analytics’e tıklayın, ardından mevcut onay kutularından Sayfalar ve TO'yu seçin. Bu, tüm sitenizin ortalama TO'sunu ve tek tek sayfaların TO'sunu verecektir. Hangi sayfaların en iyi performansı gösterdiğini ve düşük bir Tıklama Oranı’na sahip olduğunu görmek için iyi bir yoldur.

Search Console Search Analytics Sayfalar ve Trafik Oranı

Düşük performans gösteren sayfaları Google Search Console ile belirledikten sonra, TO'yu iyileştirmek için değiştirebileceğiniz birkaç alan vardır.

 1. Başlıkları Optimize Edin

Örnekle başlayacağım. Son zamanlarda, sayfa başlığını değiştirerek iki hafta içinde tıklama oranlarında %31'lik bir artış elde ettim.

Başlıkları ve meta description'ları iyileştirmenin bazı yolları şunlardır:

 • İnsanların gözlerinin içeriğinizden uzaklaşmasını engellemek için sayılar kullanabilirsiniz. Bu, içeriğinizin arama sonuçlarında daha dikkat çekici gözükmesine yarar.
 • Başlığın basit ve açıklayıcı olduğundan emin olun, böylece okuyucuların tam olarak ne aldıklarını bilmelerine yardımcı olursunuz.
 • Bu kelimelerdeki başlıkta nasıl", "neden" veya "ne" kelimelerinin yer alması insanları tıklamaya teşvik eder.
 • Doğru tetikleyici kelimeleri kullanmak ve aciliyet yaratmak.

 

 1. Açıklamaları Optimize Edin

Sayfa başlıklarını optimize etmenin yanı sıra, diğer meta verilere bakmak önemlidir. Search Analytics’e gidin ve sorguların listesinde ilerleyin. Sonuçların aramada nasıl görüneceğini görmek için her bir sorgunun sonunda bulunan harici bağlantı sembolüne tıklayın.

Arama sonuçlarındaki başlıklar altında görünen sayfa açıklamalarına dikkat edin. Başlıkların yanı sıra, açıklamalar, içeriğe ne tıklanacağına karar verebilmeleri için araştırmacılara bağlam sağlar. Önceki araştırmalarımızda, sitelerin %30'unun çift meta açıklamaları olduğu ve %25'inin hiçbir açıklaması bulunmadığı tespit edildi. Bu, yalnızca SEO için değil, TO için de bir sorun. Doğru meta açıklamanın oluşturulması, Tıklama Oranı’nı iyileştirecektir. Bir müşterimizin sitesinin, başlıkları ve açıklamalarını geliştirerek organik trafiğini %48,7 artırdık.

 1. URL'leri optimize edin

Açıklamalara bakarken, başlıklar altında görünen URL'lere bir göz atın. İçeriğin URL’den ne olduğunu söylemek kolay mı? Değilse, yapılacak bazı işler var. Moz, kullanıcıların URL'lerinizi okuyabildiği ve anlayabildiğini belirttiği için, tıklama olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, anlaşılamayan dizeleri yerine alakalı anahtar kelimelerle değiştirin.

 1. Yapısal Veriler Ekleyin

Yapısal veriler ile içeriklerin işaretlenmesi, sitenizin aramadaki performansını iyileştirmenin başka bir yoludur. Schema etiketleri kullanarak veri işaretleme, arama sonuçlarında zengin snippet'ler oluşturmak için mikro veri etiketlerini kullanır. Bu, Google’ın, yalnızca bağlantı sağlamayı değil, okuyucuların sorularını daha iyi yanıtlamasına yardımcı olur. Yine, sitenizin bir arama sorgusuyla daha alakalı olmasını sağlayan işaretleme varsa, gösterilmesi daha olasıdır.

Yapısal Veri Örneği

Google Search Console da buna yardımcı olabilir. Başlamak için Arama Görünümü - Yapılandırılmış Veri bölümüne gidin ve siteniz için verilerin nasıl göründüğünü görün. Yapılandırılmış veri olmadığına dair bir mesaj alırsanız, topun dönmesini sağlamak için Veri İşaretleyici aracını kullanın.

İşaretlemeye Başla'ya tıklayın, ardından site içeriğinizin tipik bir URL'sini girin (en son blog yayınınız gibi). Aracı kullanmak için şu adımları yapın:

 • Makale, yorum, video veya başka bir içerik türü seçin,
 • Yayın tarihini ve yazarını gibi bilgileri vurgulayın,
 • Başlığı vurgulayın,
 • İçeriğe ait bir ana resim belirtin.

Daha sonra Google Search Console, içeriğinizin geri kalanını, örnek sayfaları kullanarak aynı şekilde etiketlemeye çalışır. Hepsini kontrol edin ve içeriğin uygun şekilde vurgulandığından emin olun ve Bitti'ye tıklayın. Search Console, sayfalarınızın geri kalanıyla aynı işaretlemeyi uygulayacaktır. Her şeyin doğru göründüğünü görmek için Synup'ın Schema Scanner aracını kullanın.

Organik Trafik Analizlerini Kullanın

Blog yazılarınız için ne yaptığınızı görmek için, yalnızca Google Search Console verilerinden daha fazlasını kullanın. Bu sayede diğer blogger’lardan daha şanslı olursunuz. Artık "not provided" anahtar kelimeler de dahil olmak üzere, anahtar kelime trafiğinizin tam bir görünümünü elde etmek için Google Search Console’unuzu Organik Trafik Analizleriyle senkronize edebilirsiniz.

Sadece bu sağlanmamış anahtar kelimeleri analiz edemezsiniz, ancak artık potansiyel trafik artış noktalarını bulabilir ve SEO'nuzu buna göre düzeltebilirsiniz.

Google Search Console'u Organik Trafik Analizleriyle kullanmak, tüm trafik verilerinizi tek bir yere taşır. Bu, bir sayfanın organik olarak nasıl performans gösterdiğine bakmak için artık sekmeler arasında geçiş yapmaya artık gerek duymayacağınız için size zaman kazandırır.