Bilgisayar Yazılımı ve Donanımı Nedir?
Bilgisayar

Bilgisayar Yazılımı ve Donanımı Nedir?

Bilgisayar terimlerinde, donanım ve yazılım bir bilgisayarın iki temel öğesini temsil eder. Donanım, "sert" fiziksel parçalara denir: Bilgisayarınızın kulesi veya dizüstü bilgisayarı ve bileşen elektroniği. Tersine, bilgisayarınızdaki fiziksel nesneler yerine dijital veri olarak var olan programlara yazılım denir. Bilgisayarların çalışması için hem donanım hem de yazılım gerektirir.

Bilgisayar Donanımı

Bilgisayarlar binlerce bireysel kapasitör, direnç ve diğer elektrikli bileşenler içeriyor olsa da, bu parçalar bilgisayar donanımını oluşturan nispeten az sayıda cihaz oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Temel bileşenler, verileri saklamak için bir sabit sürücü, işlemleri gerçekleştirmek için bir işlemci, aktif verileri tutmak için bellek ve parçaları birbirine bağlamak için bir anakart içerir. Donanım ayrıca klavye, yazıcı ve tarayıcı gibi harici çevre birimleri de içerebilir.

Bilgisayar Yazılımı

"Yazılım" terimi genellikle "bilgisayar programı" ve "uygulama" ile eş anlamlıdır. Internet Explorer, Microsoft Word ve Photoshop ‘u yazılımlara örnek olarak verebiliriz. Bir bilgisayar yazılımı, Windows veya Mac OS X gibi işletim sistemini de içerir. İşletim sistemleri, diğer tüm yazılımların çalıştığı bir arabirim sağlayan bir temel görevi görür. Bununla birlikte, bir bilgisayardaki tüm verilerin yazılım olmadığını unutmayın; belgeler, müzik, resimler, videolar ve diğer dosyalar, açılabilmek için ancak ek yazılımlar gerektirebilir.

Donanım ve Yazılım Etkileşimleri

Bilgisayarlar hem donanım hem de yazılımları sürekli kullanırlar. Bir yazılım programını açtığınızda, bilgisayar verilerini sabit sürücüden okur, programlamayı bilgisayar işlemcisine aktarır ve ardından sonucu ekranınızda görüntüler. Donanım ve yazılım birlikte çok sıkı çalıştığı için, sorun ya da sorunlara neden olabilir: Örneğin, donmuş bir bilgisayar arızalı donanımdan ya da arızalı bir yazılımdan kaynaklanabilir. Benzer şekilde, bir bilgisayar eski donanım nedeniyle yavaşlayabilir, çünkü çok fazla sayıda yazılım programına sahip olabilir veya kötü amaçlı yazılım veya bilgisayar virüsü adı verilen bir yazılım parçası olabilir.

Sürücüler ve Yazılım

İki tür dosya, bellenim ve sürücü, yazılım tanımının kenarını kaldırır. Firmware, bir yönlendiricideki gibi bir bilgisayar çipine kodlanmış programlamadır. Sürücüler ise, donanımı çalıştırmak için programlama içerir. Mevcut işletim sistemleri çoğu sürücüyü otomatik olarak yükler, rollerini görünmez yapar, ancak farenizden tarayıcınıza kadar her donanımın çalışması için bir sürücüye ihtiyaç duyar. Bilgisayarınızın yeni bir çevre birimi sürücüsünü otomatik olarak yükleyemediği durumlarda, onu bir yükleme diskinden veya üreticinin web sitesinden indirip kurmanız gerekir.